PROWADZĄCY:
Dorota Adamek – Hyska – Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ekspert, trener i konsultant z zakresu rachunkowości budżetowej oraz partnerstwa publiczno-prywatnego, autorka licznych artykułów specjalistycznych na łamach prasy branżowej oraz artykułów naukowych na temat rachunkowości jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych.
Krystyna Gąsiorek – Ekonomista, ponad 20 lat prowadzi szkolenia z tematyki finansów publicznych m.in. sprawozdawczości, klasyfikacji budżetowej dla jednostek sektora finansów publicznych w tym jednostek samorządu terytorialnego. Posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne umiejętności zdobyte w wyniku długoletniej praktyki zawodowej m.in. jako główna księgowa w państwowej jednostce budżetowej jak również jako starszy specjalista w Wydziale Informacji Analiz i Szkoleń w Regionalnej Izbie Obrachunkowej była również pozaetatowym Członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Autorka licznych publikacji książkowych i prasowych w tym zakresie m.in. Klasyfikacja budżetowa 2022, Sprawozdawczość budżetowa w praktyce.
TEMATYKA PORUSZANA NA SZKOLENIU:
I. Prowadzenie rachunkowości w systemach informatycznych jednostek samorządu terytorialnego – Dorota Adamek – Hyska
- Podstawy prawne przetwarzania i bezpieczeństwa danych w księgach rachunkowych:
- Regulacje wewnętrzne w zakresie przetwarzania i bezpieczeństwa danych w księgach rachunkowych z uwzględnieniem specyfiki gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego, samorządowych jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych:
- polityka rachunkowości, w tym: wykaz ksiąg rachunkowych oraz opis systemu przetwarzania danych,
- inne zarządzenia wewnętrzne kierownika jednostki.
- Podstawowe wymagania systemów informatycznych do prowadzenia rachunkowości z uwzględnieniem wariantów pozyskania systemów informatycznych.
- Szczegółowe zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych w systemach informatycznych:
- wprowadzanie danych do systemu informatycznego a podejmowanie decyzji o sposobie zakwalifikowania danych do ujęcia w księgach rachunkowych,
- dowody źródłowe, w tym dokumenty elektroniczne,
- zasady korygowania błędów w księgach rachunkowych prowadzonych w systemach informatycznych,
- zamknięcie miesiąca, zamknięcie roczne a ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych w systemach informatycznych.
- Programowe zasady ochrony danych w księgach rachunkowych, w tym przede wszystkim metody zabezpieczenia dostępu do danych i systemu ich przetwarzania.
II. Optymalizacja kosztów i usprawnienia w obsłudze podatków i opłat lokalnych – prowadzi przedstawiciel – Konrad Radzik o4b
III. Pozostałe środki trwałe, a niskocenne składniki majątkowe – Dorota Adamek-Hyska
- Pozostałe środki trwałe- istota, uregulowania prawne, ewidencja, inwentaryzacja oraz ujęcie w sprawozdaniu finansowym.
- Niskocenne składniki majątkowe: istota, uregulowania prawne, ewidencja, inwentaryzacja oraz ujęcie w sprawozdaniu finansowym
- Praktyczne aspekty określenia pozostałych środków trwałych oraz nisko cennych składników majątkowych w polityce rachunkowości jednostek samorządu terytorialnego.
IV. Wybrane problemy z klasyfikacji budżetowej – Krystyna Gąsiorek
- Klasyfikacja budżetowa, a SMUP w tym rozdziały usługowe, rozdziały podmiotowe:
- SMUP, a utrzymanie stanowiska pracy;
- formularz Z-JST
- Zmiany w klasyfikacji budżetowej, a obowiązek dostosowania uchwał budżetowych JST na rok 2022 w tym:
- nowe paragrafy dochodów;
- nowe paragrafy wydatków.
- Bieżące problemy związane z klasyfikacją – dyskusja.
V. Wybrane problemy ze sprawozdawczości budżetowej – Krystyna Gąsiorek
- Wybrane problemy ze sprawozdawczości budżetowej m.in.
- sprawozdanie Rb-27S – dochody wykonane; kolumny 11-14 skutki decyzji wydanych przez organ podatkowy na podstawie ustawy – Ordynacja podatkowa, obliczone za okres sprawozdawczy; zaległości netto;
- sprawozdanie Rb-28S – zaangażowanie czy może być większe od planu? czy wszystkie zobowiązania muszą być w zaangażowaniu?
- Przychody i koszty w Rb-30S, czy musi zakład mieć plan finansowy w rozdziałach usługowych i podmiotowych? a jak zaprezentować dane jeżeli zakład ma plan tylko w rozdziale 90017.
- sprawozdanie Rb-NDS – czy muszą być prezentowane kredyty pożyczki udzielone? co z kredytem w rachunku?
- sprawozdanie Rb-N – należności nominalne, czy depozyty należy wykazać w sprawozdaniu?; co to jest należność uboczna?; Czy prezentujemy odsetki, koszty upomnień, kwoty rekompensujące?; Zaliczki, nadpłaty, refundacje w sprawozdaniu Rb-N?; Odpis aktualizujący czy ma znaczenie w sprawozdaniu Rb-N; Czy prezentujemy w sprawozdaniu Rb-N, a jeżeli tak to jak prezentuje się w sprawozdaniu np. koszty postępowania sądowego czy egzekucyjnego? Czy zasądzony obowiązek naprawienia szkody z wyroku karnego to należność uboczna?
- sprawozdanie Rb-Z – zabezpieczenie należytego wykonania umów w sprawozdaniu, gdzie je wykazać? zakup na raty telefonu czy musi być zaprezentowany? pojęcie krótko, długoterminowe w sprawozdaniach z operacji finansowych;- pojęcie wartości nominalnej zobowiązania;
- Na co zwrócić uwagę, przy sporządzaniu sprawozdań budżetowych, aby ustrzec kierownika jednostki od czynu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.