PROWADZĄCY:

Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca publicznej uczelni ekonomicznej, ekspert, trener i konsultant z zakresu rachunkowości budżetowej oraz partnerstwa publiczno-prywatnego, autorka licznych artykułów specjalistycznych na łamach prasy branżowej oraz artykułów naukowych na temat rachunkowości jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych.

PROGRAM:

  1. Podstawy prawne prowadzenia „elektronicznej” rachunkowości, w tym przetwarzania i bezpieczeństwa danych w księgach rachunkowych.
  2. Przegląd prac Ministerstwa Finansów nad reformą ustawy o rachunkowości w dobie cyfryzacji.
  3. Regulacje wewnętrzne w zakresie rachunkowości, w tym przetwarzania i bezpieczeństwa danych w księgach rachunkowych z uwzględnieniem specyfiki gospodarki finansowej JSt i SJO: polityka rachunkowości oraz inne zarządzenia wewnętrzne.
  4. Szczegółowe wymagania systemów informatycznych do prowadzenia rachunkowości JST i SJO z uwzględnieniem wariantów pozyskania systemów informatycznych.
  5. Dowody księgowe w formie elektronicznej:
  • wymogi prawne,
  • dostosowanie w polityce rachunkowości jednostki,
  • ujęcie w księgach rachunkowych: zasady dekretacji.
  1. Dokumenty elektroniczne a inwentaryzacja, w tym w szczególności inwentaryzacja metodą weryfikacji.
  2. Sprawozdania finansowe w JST i SJO – forma oraz zasady podpisywania.
  3. Sprawozdania budżetowe w JST i SJO – forma oraz zasady podpisywania.
  4. Elementy systemu służącego ochronie danych i ich zbiorów, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, sprawozdań finansowych i budżetowych JST i SJO.