PROWADZĄCY:

Wykładowca wyższych  uczelni, wieloletni praktyk  administracji  skarbowej w tym Naczelnik Urzędu Skarbowego, główna księgowa jednostek sektora finansów publicznych i spółek, autor  i współautor kilkudziesięciu pozycji książkowych ( w tym: aktualna z 2023r. „Bilansowe i podatkowe zamknięcie roku  w instytucjach kultury” Wydawnictwo C.H. Beck ) oraz publikacji o tematyce  rachunkowej, podatkowej,  finansów publicznych. Prowadząca jest znanym i cenionym  szkoleniowcem z zakresu tematyki podatkowej, finansów publicznych i rachunkowości, szkoląca zarówno pracowników  jednostek organizacyjnych  sektora finansów państwowych i samorządowych,   również pracowników RIO,  NIK, Ministerstw i innych ważnych Urzędów państwowych i samorządowych. Prowadzi FORA Audytorów, Skarbników, Przewodniczących Rad. Nawiązuje doskonały kontakt z uczestnikami – jest współpracownikiem wielu Agencji Szkoleniowych.

PROGRAM:

I. INSTYTUCJE KULTURY PO ZMIANACH PRZEPISÓW – wybrane zagadnienia:

  1. Rola Dyrektora, Głównego księgowego oraz pracowników Instytucji Kultury – odpowiedzialność  dyscyplinarna  i karna.
  2. Organizacja działalności  instytucji kultury:
  • dopuszczalna prawem ingerencja organizatora,
  • łączenie instytucji kultury- kiedy można a kiedy nie można łączyć z innymi instytucjami.
  1. Działalność statutowa odpłatna i nieodpłatna oraz działalność gospodarcza w Instytucjach Kultury oraz ich wpływ na ewidencję księgową – wyjaśnienia po kontrolach (błędne ewidencje).
  2. Zatrudnianie i wynagradzanie oraz inne czynności z zakresu prawa pracy dotyczące   Dyrektora,  z-cy Dyrektora,  Głównego  księgowego i  pracowników Instytucji Kultury:
  • jakie nagrody i jakie świadczenia dodatkowe mogą być przyznane Dyrektorowi, z-cy Dyrektora, Głównemu księgowemu Instytucji Kultury,
  • niebezpieczeństwa błędnych ustaleń elementów wynagrodzeń – KONTROLE NIK i RIO, Audytorów – zwroty nieprawidłowo przyznanych świadczeń ( np. po kontroli w 2023r. zwrot przez  Głównego księgowego – 27 180 zł za 2022r z odsetkami.).

II. RACHUNKOWOŚĆ I GOSPODARKA FINANSOWA W INSTYTUCJACH KULTURY- wybrane zagadnienia:

  1. Problemy z ewidencją księgową w Instytucjach Kultury.
  2. Plany finansowe Instytucji Kultury – problemy z ustalaniem i zatwierdzaniem.
  3. Rozliczenie dotacji podmiotowych, celowych, inwestycyjnych – schematy księgowań z wyjaśnieniami.
  4. Należności i zobowiązania oraz odsetki- wycena i windykacja:
  • aktualizacja należności i odsetek– zasady dokonywania odpisów aktualizujących należności i odsetki i ich ewidencja w księgach.
  • naliczanie odsetek od należności, zobowiązań i transakcji ( obowiązek ustawowy ) (powiazanie ze stopą referencyjną i lombardową- zmiany),
  • ustalanie rekompensat:  40,70 i 100 EURO  od opóźnionych wpłat- kiedy naliczać.