PROWADZĄCY:
Od ponad 30 lat zawodowo zajmuje się problematyką związaną ze sferą dochodów budżetowych, a w szczególności zagadnieniami dotyczącymi rachunkowości podatków i opłat lokalnych, rachunkowości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, windykacji i egzekucji należności budżetowych; W ramach obowiązków zawodowych zajmowała się stosowaniem ulg w spłacie należności budżetowych. Przez cały okres aktywności zawodowej związana z Urzędem Miasta gdzie przez wiele lat zajmowała stanowisko Dyrektora Wydziału Podatków i Opłat oraz Z-cy Dyrektora Wydziału Egzekucji Administracyjnej i Windykacji. Prowadząc szkolenia m.in. z zakresu rachunkowości podatków i opłat, rachunkowości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych dochodów samorządowych, windykacji należności budżetowych, gospodarki kasowej i inne.
PROGRAM:
- Ogólne zasady ewidencji księgowej w zakresie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – obowiązujące przepisy (zastosowanie wybranych przepisów ustawy o rachunkowości, ustawy o finansach publicznych, ordynacji podatkowej, rozporządzeń Ministra Finansów).
- Podstawa przypisu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (deklaracja, decyzja, zawiadomienie o wysokości opłaty przy zmianie stawek, utrata prawa do zwolnienia w związku np. z brakiem kompostownika, decyzja o podwyższeniu opłaty za brak segregacji ).
- Szczegółowe omówienie zasad funkcjonowania konta rozrachunkowego 221 – „Należności z tytułu dochodów budżetowych” .
- Czy podstawą przypisu/odpisu jest decyzja doręczona czy ostateczna?
- Składanie deklaracji za okresy wsteczne np. od 2020r. (na których drukach?, starych czy aktualnie obowiązujących?)
- Czy deklaracja na opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi za listopad i grudzień np. 2024r. złożona 3 stycznia 2025r. stanowi podstawę przypisu należności? W którym roku dokonać przypisu?
- Czy wydana 27 grudnia 2024r. decyzja określająca wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami za rok 2019 doręczona 3 stycznia 2025r. stanowić będzie podstawę przypisu należności na karcie kontowej zobowiązanego?
- Czy podatnika należy informować o przedawnieniu należności?
- W jaki sposób dokonać przypisu deklaracji za okresy wsteczne (czy należą się odsetki za okresy wsteczne, w przypadku gdy deklaracje nie były składane? Od kiedy liczyć odsetki? Na podstawie jakiego dokumentu przypisać odsetki?)
- Przypisywanie korekt deklaracji i nowych deklaracji (terminy składania).
- Kiedy i na jakiej podstawie przypisać koszty upomnienia.
- Sposoby płatności opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
- zapłata w kasie
- zapłata na rachunek bankowy,
- zapłata do inkasenta.
- Zarachowanie wpłaty dokonanej po terminie płatności Czy zarachować należy zgodnie ze wskazaniem podatnika np. tylko na należność główną?, Czy i kiedy organ podatkowy musi wydać postanowienie o zarachowaniu wpłaty? Czy nadpłatę z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi można przeksięgować na należności cywilnoprawne? Czy wpłatę dokonaną przez podatnika można zarachować na zaległość objętą tytułem wykonawczym?)
- Możliwość płatności opłaty przez osobę inną niż podatnik.
- Które podmioty muszą regulować płatności opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w formie bezgotówkowej?
- Przedawnienie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
- kiedy dochodzi do przedawnienia należności?
- w jaki sposób może dojść do przerwania biegu terminu przedawnienia?
- w jaki sposób i kiedy odpisać przedawnioną opłatę z konta zobowiązanego?
- jakie są konsekwencje bilansowe niedokonania odpisu przedawnionej należności?
- czy pracownik księgowości może odpowiadać dyscyplinarnie za nieterminowe odpisywanie przedawnionych należności?
- Ranga zawiadomienia o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku zmiany stawek:
- zawiadomienie jako podstawa wystawienia tytułu wykonawczego.
- czy zawiadomienia o zmianie wysokości opłaty w związku ze zmianą stawek musi być doręczone za zwrotnym potwierdzeniem odbioru?
- od kiedy należy płacić opłatę w zmienionej wysokości w przypadku gdy zawiadomienie zostanie doręczone z np. kilkumiesięcznym opóźnieniem (czy należą się w takim przypadku odsetki od zaległości)?
- przypis należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynikającej z zawiadomienia w księgach rachunkowych jednostki.
- Inwentaryzacja należności i zobowiązań w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
- do kiedy i jaką metodą należy przeprowadzić inwentaryzację należności i zobowiązań w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi?
- omówienie przepisów dot. inwentaryzacji wynikających z ustawy o rachunkowości.
- w jakim terminie powinna być przeprowadzona inwentaryzacja dot. należności i zobowiązań w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok 2024?
- w jaki sposób udokumentować fakt przeprowadzenia inwentaryzacji (wydruki, zestawienia, do jakiej daty należy sporządzić?)
- jak rozumieć pojęcia należności i zobowiązania w związku z inwentaryzacją?
- konsekwencje nieprzeprowadzenia lub nierzetelnego przeprowadzenia inwentaryzacji.
- Pytania.