PROWADZĄCY:
Freelancer; prawnik (UMCS w Lublinie); absolwent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w zakresie studiów podyplomowych: skarbowość i podatki„; Uniwersytetu Jagiellońskiego Instytut Stosunków Międzynarodowych – studia w zakresie „wiedzy o integracji europejskiej” oraz Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu Instytut Socjologii studia w zakresie zarządzania środkami Unii Europejskiej. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Licencjonowany audytor wewnętrzny (lic MF. Nr 134/2004), audytor wewnętrzny wpisany na Krajową Listę Profesjonalnych Audytorów Wewnętrznych (wpis nr 782); członek Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych IIA Poland; b. Naczelnik Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w Przemyślu, b. starszy inspektor kontroli gospodarki finansowej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, b. członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu, długoletni pracownik służb finansowych Państwa i samorządu terytorialnego. Trener przeprowadził ok. 85 szkoleń z zakresu kontroli zarządczej, w których uczestniczyło pond 1600 osób zatrudnionych w administracji publicznej.
Istota szkolenia:
Przybliżenie uczestnikom zmian w ustawie o finansach publicznych dotyczących wprowadzenia kontroli zarządczej oraz jej wpływu na funkcjonowanie JSFP, jej wpływ na wzmocnienie kontroli i przejrzystość finansów publicznych oraz weryfikacja i pomoc w przygotowaniu dokumentacji z zakresu kontroli zarządczej w JSFP.
Na szkoleniu zostaną przedstawione projektowane zmiany odnoszące się do nowej definicji kontroli zarządczej, oraz wprowadzeniu do JSFP poziomów kontroli zarządczej bazujących na tzw. modelu trzech linii, ponadto ma nastąpić rozszerzenie celów kontroli zarządczej o podejmowanie działań na rzecz zapobiegania nieprawidłowościom i nadużyciom finansowym, oraz wprowadzony zostanie obowiązek składania Ministrowi Finansów oświadczenia o stanie kontroli zarządczej przez kierowników JSFP.
Wprowadzona zostanie możliwości wydania, przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz przewodniczącego zarządu JST, szczegółowych wytycznych w zakresie kontroli zarządczej dla JST.
PROGRAM:
- Obowiązki w zakresie kontroli zarządczej.
- Kontrola zarządcza a inne rodzaje kontroli (kontrola finansowa, funkcjonalna, instytucjonalna i in.).
- Kontrola zarządcza a audyt.
- Organizacja i koordynacja zadań w kontroli zarządczej (podział zadań i obowiązków, powierzanie uprawnień).
- Wyznaczanie oraz monitorowanie celów i zadań.
- Roczny plan działalności.
- Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej.
- Zarządzanie ryzykiem jako element kontroli zarządczej:
- pojęcie ryzyka,
- identyfikacja ryzyka,
- metody analizy ryzyka (np. COSO I, COSO II),
- tolerowany poziom ryzyka,
- reakcja na ryzyko (przeciwdziałanie, minimalizacja).
- Tworzenie procedur kontroli zarządczej.
- Standardy kontroli zarządczej.
- Samoocena w kontroli zarządczej.