PROWADZĄCY:
Radca prawny specjalizujący się w zakresie tematyki finansów publicznych. Posiada ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe (w tym dyscyplina finansów publicznych, zamówienia publiczne, kontrola i nadzór w zakresie spraw finansowych) w obszarach prawnych uwarunkowań działalności jednostek sektora finansów publicznych oraz samorządu terytorialnego. Wykładowca akademicki stale współpracujący z uczelniami oraz ekspert realizujący autorskie programy szkoleniowe w zakresie prawa i ekonomii. Autor publikacji książkowych oraz opracowań poruszających tematykę planowania i wykonywania ustawowych zadań przez jednostki sektora finansów publicznych.
PROGRAM:
1. Znaczenie prawnych podstaw określających absolutorium, czyli o wymogach postępowania określonych w regulacjach ustrojowych (ustawa o samorządzie gminnym, ustawa o samorządzie powiatowym), ustawie o finansach publicznych oraz ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych.
2. Zakres kompetencji komisji rewizyjnej na tle podstawy sformułowania wniosku w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium – praktyczne wskazania na tle sposobu wypełnienia wymogów art. 270 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, czyli jakie czynności należy wykonać w ramach realizacji obowiązku rozpatrzenia sprawozdań i informacji, o których mowa w powołanym przepisie.
3. Właściwość rady jako organu kontrolnego – zakres przedmiotowy i podmiotowy kontroli, z szczególnym uwzględnieniem zakresu obowiązków Komisji rewizyjnej. Regulacje statutowe gminy i ich znaczenie dla zgodnego z prawem działania komisji rewizyjnej w postępowaniu absolutoryjnym.
4. Instrumenty oceny wykonania budżetu gminy przez członka komisji rewizyjnej – praktyczne uwagi na tle analizy sprawozdawczości budżetowej oraz dokumentacji związanej z wykonaniem budżetu. Podstawy prawidłowej oceny stanu finansowego gminy na tle samodzielnej analizy kluczowych wskaźników ekonomicznych.
5. Rola i znaczenie wydawanych przez regionalne izby obrachunkowe opinii w sprawach:
- przedkładanych przez zarządy powiatów oraz wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) sprawozdań z wykonania budżetów (wraz z informacjami o stanie mienia komunalnego),
- wniosków komisji rewizyjnych organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego w sprawie absolutorium oraz opinii w sprawie uchwały rady gminy o nieudzieleniu wójtowi absolutorium.
- prezentacja stwierdzanych przez składy orzekające regionalnych izb obrachunkowych typowych uchybień i nieprawidłowości związanych z przedmiotem wydawanych przez komisje rewizyjne wniosków oraz opinii.
6. Szczególne zagadnienia postępowania absolutoryjnego w aspekcie:
- zasady jawności głosowania,
- kworum niezbędnego do podjęcia uchwały,
- ustalenia wyniku głosowania w przedmiocie absolutorium.
7. Struktura uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie:
- rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu,
- absolutorium, z uwzględnieniem prawidłowej identyfikacji przepisów prawnych w podstawie uchwały oraz odpowiednio sformułowanego przedmiotu uchwały – w sprawie udzielenia (lub w sprawie nieudzielenia) absolutorium.
8. Typowe przykłady stwierdzonych naruszeń prawa w świetle rozstrzygnięć nadzorczych regionalnych izb obrachunkowych w sprawach absolutorium.
9. Prezentacja linii orzeczniczej wojewódzkich sądów administracyjnych w sprawach absolutorium (czy regionalna izba obrachunkowa ma zawsze rację?).