PROWADZĄCY:
Wykładowca wyższych uczelni, wieloletni praktyk administracji skarbowej w tym Naczelnik Urzędu Skarbowego, główna księgowa jednostek sektora finansów publicznych i spółek, autor i współautor kilkudziesięciu pozycji książkowych ( w tym: aktualna z 2023r. „Bilansowe i podatkowe zamknięcie roku w instytucjach kultury” Wydawnictwo C.H. Beck ) oraz publikacji o tematyce rachunkowej, podatkowej, finansów publicznych. Prowadząca jest znanym i cenionym szkoleniowcem z zakresu tematyki podatkowej, finansów publicznych i rachunkowości, szkoląca zarówno pracowników jednostek organizacyjnych sektora finansów państwowych i samorządowych, również pracowników RIO, NIK, Ministerstw i innych ważnych Urzędów państwowych i samorządowych. Prowadzi FORA Audytorów, Skarbników, Przewodniczących Rad. Nawiązuje doskonały kontakt z uczestnikami – jest współpracownikiem wielu Agencji Szkoleniowych.
PROGRAM:
- Działalność statutowa odpłatna i nieodpłatna oraz działalność gospodarcza w Instytucjach Kultury-problemy po kontrolach RIO, NIK, Audytorów.
- Zasady rachunkowości, gospodarka finansowa i zakładowy plan kont w Instytucjach Kultury.
- Plany finansowe Instytucji Kultury – problemy z ustaleniem- dyscyplina finansów.
- Wprowadzenie do ksiąg rachunkowych wszystkich operacji gospodarczych i finansowych, w tym osiągniętych w roku przychodów i kosztów (m.in.: międzyokresowych) – dotacji podmiotowych, celowych, inwestycyjnych, kosztów (księgowanie w układzie rachunku zysków i strat)– schematy księgowań z wyjaśnieniami.
- Fundusze w Instytucji Kultury.
- Należności, zobowiązania oraz odsetki- wycena i windykacja:
- aktualizacja należności i odsetek- zasady dokonywania odpisów aktualizujących należności i odsetki i ich ewidencja w księgach,
- naliczanie odsetek od należności, zobowiązań i transakcji ( obowiązek ustawowy ) (powiazanie ze stopą referencyjną – zmiany).
- Środki trwałe wysoko i nisko cenne, wartości niematerialne i prawne, środki trwałe w budowie, materiały, wydawnictwa – źródła ich finansowania oraz ujęcie i ich ewidencja z uwzględnieniem: ustawy o rachunkowości, KSR nr 11, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – po zmianach.
Dodatkowo:
- Dokumenty księgowe w podatku VAT- jak wystawiać i jak księgować gdy IK nie jest jeszcze podatnikiem czynnym VAT.
- Zasady wypełniania CIT -8 i CIT- 8 /0 za 2024r.- wyliczenie przykładu.