PROWADZĄCY:
Specjalista ds. zarządzania dokumentacją najnowszą, doktor n. hum. z zakresu archiwistyki, biegły sądowy, absolwentka Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie oraz studiów EMBA, wieloletni pracownik Oddziału Nadzoru Archiwalnego w Archiwum Państwowym, prowadzi własną działalność gospodarczą z zakresu spraw kancelaryjno-archiwalnych.
PROGRAM:
Szereg jednostek państwowych i samorządowych od jakiegoś czasu wprowadza biurowość elektroniczną. Należy pamiętać, że zasady postępowania z dokumentacją określa Instrukcja kancelaryjna w powiązaniu z Jednolitym rzeczowym wykazem akt, który jest kluczowym ogniwem obligatoryjnego systemu bezdziennikowego.
W większości podmiotów podstawowym sposobem wykonywania czynności kancelaryjnych (dokumentowania przebiegu realizacji i rozstrzygania spraw) był system tradycyjny. Szereg jednostek organizacyjnych wspomagała papierową kancelarię systemami teleinformatycznymi do elektronicznego zarządzania dokumentacją. Częstą sytuacją było stosowanie EOD jako sposobu pomocniczego w zakresie dokumentowania przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw. Problemem jest jednak niedostosowanie procedur lub brak odpowiednich zapisów w instrukcjach kancelaryjnych, które stanowiłyby podstawę prawną dla przywołanej praktyki. Część jednostek organizacyjnych, które zdecydowały się formalnie wdrożyć EZD i przygotowały normatywy w tym zakresie od lat ich jednak nie nowelizowały i nie dostosowały do bieżących potrzeb. Widoczne są więc w nich pewne niedoskonałości czy sprzeczności. W związku z planowanym wdrożeniem i obowiązkowym korzystaniem od 2026 roku z systemów teleinformatycznych klasy EZD w podmiotach administracji publicznej oraz stosowaniem od bieżącego roku e- doręczeń, które wymuszają nowe uregulowania w zakresie przyjmowania i wysyłki korespondencji, warto zrobić przegląd przepisów i dokonać stosownych korekt w treści instrukcji kancelaryjnej oraz jednolitego rzeczowego wykazu akt.
W trakcie szkolenia przedstawione będą zagadnienia kluczowe w obiegu dokumentacji, których opis w normatywach kancelaryjnych jest przekłada się bezpośrednio na postępowanie z dokumentacją w jednostce organizacyjnej. Jako przykład można podać problem stosowania podpisów własnoręcznych lub elektronicznych zależącego od zdefiniowania zasad akceptacji i dekretacji w instrukcji kancelaryjnej dla obu sposobów wykonywania czynności kancelaryjnych – tradycyjnego i EZD. Trzeba zwrócić choćby uwagę na zasady i tryb rejestrowania przesyłek wpływających i wychodzących w kontekście stosowania e-doręczeń.
TEMATYKA PORUSZANA NA SZKOLENIU ORAZ ROZPISKA:
Dzień I – 02 czerwca br.
- Przyjazd i zakwaterowanie uczestników szkolenia od 09.00-10.00
- 10.30-16.00 Szkolenie.
- 13.30-14.30 Obiad.
- Aktualizacja instrukcji kancelaryjnych oraz jednolitego rzeczowego wykazu akt w związku z wdrażaniem EZD i e-doręczenia, pod kątem kontroli i audytów.
- Ewolucja pojęć kancelaryjno-archiwalnych – przegląd słowniczka z instrukcji kancelaryjnej pod kątem nowych definicji np. dekretacja automatyczną, uproszczona, zastępcza; komórka merytoryczną i organizacyjna, skrzynka doręczeń, składy chronologiczne i składy informatycznych nośników danych, itp.
- Wskazanie osób odpowiedzialnych za przestrzeganie zapisów instrukcji kancelaryjnej (pracownicy podmiotu, kierownicy komórek, koordynator czynności kancelaryjnych, archiwista, kierownik jednostki organizacyjnej) i formalne określenie ich obowiązków.
- Konkretny opis czynności kancelaryjnych wykonywanych w systemie EZD oraz w systemach dziedzinowym i tradycyjnym (prowadzenie rejestrów, zakładanie spraw i ich prowadzenie, dekretacja, akceptacja, generowanie i tworzenie raportów, gromadzenie dokumentów elektronicznych tradycyjnych oraz odwzorowań cyfrowych które mają znaczenie dla przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw).
- Weryfikacja zasad przyjmowania, rejestrowania i rozdzielania przesyłek wpływających, pod kątem osób uprawnionych i roli punktu kancelaryjnego.
- Wykonywanie odwzorowań cyfrowych (minimalne wymagania techniczne, ograniczenia dla wykonania pełnych odwzorowań) oraz status skanów w zarządzaniu dokumentacją.
- Podpis elektroniczny oraz jego weryfikacja (raport z weryfikacji, ważność podpisu elektronicznego).
- Postępowanie z dokumentacją w składach chronologicznych i składach informatycznych nośników danych (ilość składów, obsługa, kwalifikacja archiwalna, opis i ewidencja, porządkowanie).
- Dekretowanie a rozdział przesyłek przez osoby uprawnione.
- Znak sprawy – konstrukcja, rozbudowa, uzupełnienie, zmiana.
- Akceptacja i podpisywanie przesyłek wysyłanych elektronicznie i tradycyjnie dla spraw papierowych i elektronicznych.
- Wysyłanie przesyłek nieelektronicznie za pośrednictwem operatora pocztowego, elektronicznie (ESP, PURDE, skrzynka poczty elektronicznej), hybrydowo (PUH), bezpośrednio adresatowi.
- Postępowanie z dokumentacją przy reorganizacji jednostki lub komórki, w sytuacji zakończenia świadczenia pracy przez pracownika lub przeniesienia do innej komórki organizacyjnej.
- 19.00 Kolacja.
Dzień II – 03 czerwca br.
- 07.00-9.00 Śniadanie.
- 09.00- 13.30 Wykład:
II. JAK KORZYSTAĆ Z WYKAZU AKT? CZYLI WYKAZ AKT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH.
Pytania do analizy:
- Czym jest wykaz akt i kto musi go stosować?
- Jakie konsekwencje dla podmiotu niosą błędne wykazy akt i kiedy wykaz akt jest poprawny?
- Jak skonstruowany jest wykaz akt i z jakich części składowych się składa?
- Czy wykaz akt odpowiadać może strukturze organizacyjnej podmiotu i i czy trzeba go zmieniać po reorganizacjach w instytucji?
- Czy wszystkie dokumenty wytwarzane w jednostce organizacyjnej muszą pojawić się w wykazie akt?
- Kto i na jakich zasadach może zmieniać treść wykazu akt?
- Jak ustalić kategorie archiwalne i jak je naliczać?
- Czy w wykazie akt umieszczać kategorie BE i Bc? Co oznaczają i kto je definiuje?
- Czy kategoria archiwalna zawsze liczona jest oddać skrajnych dokumentacji?
- Na czym polega weryfikacja kwalifikacji archiwalnej i czy można zmienić znak sprawy lub znak akt?
- Czy z hasłami i symbolami definiującymi zbiory lub rejestry akt można powiązać z ich znakiem sprawy?
- Czy dla dokumentacji nietworzącej akt sprawy prowadzić należy „spisy spraw”?
- Czy w wykazie akt mogą być dwa identyczne hasła klasyfikacyjne oznaczone różnymi symbolami dziesiętnymi?
- Czy kilka komórek organizacyjnych może korzystać z tego samego symbolu dziesiętnego z wykazu akt?
- Czy komórka organizacyjna może korzystać przy tworzeniu dokumentacji z symboli klasyfikacyjnych ujętych w różnych klasach wykazu akt, dotyczących dokumentacji typowej oraz merytorycznej?
- Gdzie w wykazie akt znajduje się dokumentacja techniczna, fotograficzna, audiowizualna?
- Czym się kierować by właściwie klasyfikować dokumentację, jej tytułem czy kategorią archiwalną?
- Jak postąpić w sytuacji, gdy wykaz akt dla jednego symbolu klasyfikacyjnego przewiduje warianty kategorii archiwalnej?
- Na jakim etapie obiegu dokumentacji stosujemy wykaz akt?
- Czy punkt kancelaryjny może nadawać znaki spraw?
- Czy trzeba zmienić wykaz akt, gdy jednostka przechodzi na EZD?
- Czy kolumna „uwagi” w wykazie akt zawiera zamknięty katalog dokumentów budujących dane hasło klasyfikacyjne?
- Jakie ryzyka niesie nieprawidłowe korzystanie z wykazu akt i jak postąpić jeżeli popełni się pomyłkę w klasyfikacji bądź kwalifikacji dokumentów?
- Jak od szukać dokumentację w wykazie akt?
III. Podsumowanie i zakończenie szkolenia.
- 13.30-14.30 Obiad.