PROWADZĄCY:
Wykładowca wyższych uczelni, wieloletni praktyk administracji skarbowej w tym Naczelnik Urzędu Skarbowego, główna księgowa jednostek sektora finansów publicznych i spółek, autor i współautor kilkudziesięciu pozycji książkowych ( w tym: aktualna z 2023r. „Bilansowe i podatkowe zamknięcie roku w instytucjach kultury” Wydawnictwo C.H. Beck ) oraz publikacji o tematyce rachunkowej, podatkowej, finansów publicznych. Prowadząca jest znanym i cenionym szkoleniowcem z zakresu tematyki podatkowej, finansów publicznych i rachunkowości, szkoląca zarówno pracowników jednostek organizacyjnych sektora finansów państwowych i samorządowych, również pracowników RIO, NIK, Ministerstw i innych ważnych Urzędów państwowych i samorządowych. Prowadzi FORA Audytorów, Skarbników, Przewodniczących Rad. Nawiązuje doskonały kontakt z uczestnikami – jest współpracownikiem wielu Agencji Szkoleniowych.
PROGRAM:
- Zasady ustalania podatku VAT – obowiązek podatkowy i dokumenty księgowe w podatku VAT- jak wystawiać i jak księgować.
- Zasady ustalania podstawy opodatkowania VAT- em (w tym: wybrane zagadnienia w zakresie czynności zwolnionych z VAT oraz wyłączonych z opodatkowania tym podatkiem).
- Częściowe odliczanie VAT- struktura (prewspółczynnik i proporcja) w Instytucji Kultury-zmienne stanowiska organów podatkowych oraz Sądów.
- Korekta odliczeń VAT: roczna , 5-letnia i 10-letnia –wyliczone przykłady – nowe wartości .
- Czym się różni:
- „Split payment”- czyli system podzielonej płatności (MPP),
- Biała lista podatników.
- SLIM VAT – zmiany w podatku VAT:
- Faktury korygujące „ in minus” i „in plus”.
- Inne zmiany – w tym: WIS, SLIM VAT-3,
- Aktualne problemy w rozliczeniach VAT w Kulturze.
- Kasy rejestrujące w IK- pytania i odpowiedzi, np.:
- Jak wprowadzić kasę fiskalną w IK, jak rozliczać, jak księgować, jak poprawiać błędy i reklamacje, jakie dokumenty należy stosować.
- Faktura do paragonu – jak ją wystawić?
- Ewidencja paragonów z NIP w JPK.